Program szkoleniowy RESEARCH BITES to zestaw komplementarnych artykułów/wykładów oraz narzędzi badawczych, stworzonych z myślą o humanistach, którzy chcą zajmować się wiedzą w praktyce! Może okazać się również kołem ratunkowym dla badaczy, próbujących rozwijać swoje projekty zdalnie w obecnej sytuacji.Ponad dekadę zajmujemy się badaniami ilościowymi oraz jakościowymi w obszarach nauk społecznych, humanistycznych, polityk kulturalnych czy badań komercyjnych. Przez te lata sytuacja bardzo się zmieniła, cyfryzacja, networking oraz narzędzia technologiczne pozwoliły na niebywały rozwój poziomu badań, ale nadal spotykamy się z tymi samymi pytaniami i niepewnościami, zarówno wśród studentów, znajomych z akademii jak i zewnętrznych klientów: czy naprawdę jest sens i możliwość sprawdzenia tego o co chodzi ludziom?Nadal tkwimy w społecznym stereotypie, że wiarygodne badania to te przeprowadzane w laboratorium, a do tego skutkujące konkretnymi wynikami liczbowymi. Nic bardziej mylnego!

 

 

W RESEARCH BITES będziemy proponować Wam rozgryzanie procesu badawczego krok po kroku. Będziemy odpowiadać na pytania:

  • jak zamienić interesujące zagadnienie w temat i plan badawczy?
  • w jaki sposób wybrać metodologie badawcze?
  • czy korzystać ze standardowych narzędzi badawczych czy zaprojektować własne?
  • od czego rozpocząć i jak prowadzić research?
  • gdzie szukać motywacji i inspiracji badawczych?
  • dlaczego warto pokonać kryzys w pracy badawczej?
  • jak praca badawcza online wpływa na postępy projektu badawczego?

Czekamy również na Wasze pytania, które – jeśli się pojawią – będziemy opracowywali w kolejnych publikacjach tutaj. Chcielibyśmy, aby cykl RESEARCH BITES stał się niezależnym projektem badawczym o faktycznej wartości naukowej, zwieńczonej artykułami naukowymi.

 

 

Cykl RESEARCH BITES będzie składał się z:

 

> 10 odcinków tematycznych (określanych jako #BITE), w których będziemy opisywali krok po kroku jak opracować pomysł, a następnie przeprowadzić proces badawczy w kontekście badań społecznych i humanistycznych;

> 4 sprawdzonych narzędzi ilościowych i jakościowych, możliwych do zastosowania zarówno na etapie konceptualizacji, jak i analizy danych;

> bezpłatnych konsultacji dla zainteresowanych.
Efekty RESEACH BITES będziemy prezentować w dalszych działaniach naukowych, a także w naszym podcaście, który zaczniemy realizować – z wiadomych przyczyn kwarantanny – w dalszej części roku.

 

***

 

Na początek pamiętajcie, że zanim badacz zdecyduje się na technikę i metody badawcze, warto zastanowić się w jakim charakterze pracy badawczej odnajdzie się, biorąc pod uwagę własne doświadczenie, osobowość, cechy i umiejętności. Jedni naukę kontemplują, są typem „samotnego wilka” w działaniu, wykonują kwerendy i analizują zastane materiały, inni poszukują odpowiednich tematycznie projektów badawczych, w ramach których będą mogli pozyskać materiał do własnej pracy naukowej czy rozprawy doktorskiej, jeszcze inni chcą realizować autorski projekt badawczy i tworzyć zespoły wokół „swojego” zagadnienia naukowego.

W jaki sposób określić swoje motywacje i wybrać najbardziej korzystny model działania będziemy wyjaśniać w odcinku #BITE1.

 

A tymczasem, Hi SCI!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *