FakeOver

FakeOver: KAMPANIA SPOŁECZNA NA RZECZ WIARYGODNOŚCI INFORMACJI W SIECI

Niepotwierdzone informacje w cyfrowej przestrzeni publicznej: serwisach społecznościowych i internetowych, kampaniach marketingowych czy też prywatnych rozmowach poprzez komunikatory już dawno wymknęły się spod kontroli. Ich nośność kierowana jest społecznym uznaniem, wyrażanym dziś dużo bardziej w zasięgach i polubieniach, a nie weryfikacji w kategorii prawdy czy faktu.

 

Dezinformacja to także kolejny front cyfrowej wojny, wobec której nie należy pozostać obojętnym.

W obliczu inwazji na Ukrainę i bezprecedensowej fali migracji, należy zachować społeczną gotowość. Gotowość nie tylko na niesienie pomocy humanitarnej, ale też zwalczanie fałszywych informacji. W konsekwencji toczącej się wojny w społeczeństwa zachodnie uderzać będzie fala propagandy, której wszyscy możemy dać opór. Dlatego niezwykle istotne

w kontekście społecznym staje się, aby zachęcać użytkowników sieci

i obywateli do czujnej i aktywnej postawy wobec niepokojących treści, na które natrafiają. Do tego mobilizuje inicjatywa FakeOver, tworząc miejsce

w sieci, gdzie można zgłaszać linki stron oraz materiałów internetowych, wzbudzających podejrzenia.

 

FakeOver to kampania społeczna na rzecz wiarygodności informacji

w sieci. Kampania ma na celu regularne gromadzenie treści ocenianych przez obywateli za wątpliwe pod względem wiarygodności czy też jako propagujące dezinformacje. Na podstawie zgłoszeń, których może dokonać każdy użytkownik przez szybki i nieskomplikowany formularz, będzie opracowywany algorytm umożliwiający coraz dokładniejsze rozpoznawanie w cech dezinformacji, fake newsów czy manipulacji narracyjnych w sieci. W ten sposób społeczeństwo może przyczyniać się do rozwoju nauki i technologii, a tym samym bronić cyfrowego frontu informacyjnego.

 

Ale dlaczego jest to ważne?

Od kilku lat, liczne ośrodki badawcze starają się wspomóc walkę

z dezinformacją za pomocą sztucznej inteligencji. Narzędzia takie jak sieci neuronowe pomagają w rozpoznawaniu manipulacji obrazem oraz treścią, ułatwiają również pracę analityków, oceniających podejrzane materiały. Jednak nawet najlepsze algorytmy nie będą w stanie pracować bez danych. Dzięki FakeOver możliwe będzie stworzenie zbioru treści dezinformacyjnych, służących jako ‘wzorce’, na podstawie których sztuczna inteligencja może nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne cechy propagandy czy typowe dla niej hasła. Kluczowym założeniem kampanii jest zachęcenie społeczeństwa do działania w duchu citizen science, czyli nauki obywatelskiej, w ramach której społeczne zaangażowanie jest podstawą osiągnięć naukowo-badawczych, a w tym przypadku – mogą w realny sposób zaważyć na przyszłości nas wszystkich!

 

Partnerem kampanii jest Instytut Dyskursu i Dialogu, wspierający dziennikarską rzetelność oraz jakość debaty publicznej w mediach.

 

Zapraszamy do współpracy instytucje, inne organizacje, przedstawicieli sektora prywatnego oraz media zainteresowane upowszechnianiem wiedzy o dezinformacji oraz możliwościach jej przeciwdziałaniu.

Szczegóły projektu:

CZAS TRWANIA

OD MARCA 2022

METODA BADAWCZA

CITIZEN SCIENCE

PIERWSZE WYNIKI