Twoja przygoda z nauką zaczęła się od zapału i pasji, a dziś coraz mniej przypomina drogę do spełnienia marzeń?
Spotkania w Twojej grupie doktorskiej przestały dochodzić do skutku z powodu pandemii lub niezgrania kalendarzy, więc samotnie dryfujesz ze swoimi emocjami, lękami i frustracją (albo po prostu nie masz pogadać z kimś, kto rozumie w jakiej sytuacji jesteś)?
A może nikt wcześniej nie uprzedził Cię, jak trudna będzie samodzielna praca nad doktoratem?
DOK/talks – rozmowy przy stole mają być przestrzenią zaangażowanej wymiany i relacji, dlatego przy rzeczonym stole pomieści się każdorazowo 15-20 osób w formule kameralnego spotkania stacjonarnego, diagnozującego największe problemy i wyzwania poprzez moduły tematyczne i moderacje rozmowy w formule “kręgu doświadczeń” z udziałem psychologa.
Spotkania będą miały charakter stacjonarny, prowadzone będą przez 2 moderatorów – w tym psychologa, sprawującego opiekę nad przebiegiem i nastrojem spotkania, a także nie będą transmitowane online, aby uczestnicy mieli poczucie bezpieczeństwa i komfortowe warunki do dzielenia się swoimi refleksjami i trudnościami.
Rozpoczynamy od środowisk doktoranckich w Warszawie, ale idea DOK/talks to format, z którym możemy gościć w innych akademickich ośrodkach w Polsce, a także zachęcać lokalne społeczności akademickie do organizacji takich wydarzeń.
Przykładowe tematy poruszane podczas spotkań:
🎓 syndrom oszusta, poczucie własnej wartości i wartości wykonywanej pracy, traktowanie pracy doktoranta;
🎓 wsparcie merytoryczne i instytucjonalne ze strony systemu akademickiego, poziom i rola samokształcenia w życiu doktoranta, przestrzeń (do) pracy doktoranckiej;
🎓 relacja z promotorem, wpływ realizowania doktoratu na bliskie i dalsze relacje społeczne, role społeczne doktoranta
🎓 wypalenie, koszty psychosomatyczne, patologie systemu akademickiego.
Kontynuacją każdego spotkania stacjonarnego DOK/talks – rozmowy przy stole, będzie odcinek podcastu poświęcony konkretnym modułom tematycznym poruszanym w trakcie minionego spotkania.
Do uczestnictwa w podcaście będą zapraszani 2 uczestnicy spotkania stacjonarnego + ekspert z omawianej dziedziny tematycznej.
🎧 Formuła podcastu, dystrybuowanego bezpłatnie przynajmniej na 2 platformach streamingowych, umożliwi ogólny dostęp do debaty wokół życia doktoranckiego nie tylko społeczności doktorantów czy środowiska akademickiego, ale też każdemu zainteresowanemu obywatelowi.
🎧 Dzięki temu doktoranci będą mieli także szansę skonfrontować społeczne stereotypy o doktorantach i realiach ich kariery z rzeczywistym stanem rzeczy.
🎧 Będzie to pierwszy w Polsce podcast doktorancki – od doktorantów dla doktorantów.
Poziom porzucania studiów doktoranckich w ostatnich latach oscyluje rokrocznie w granicach 50%, natomiast porównując statystyki osób, które podjęły studia doktoranckie, z tymi, którzy rozprawę obronili jest jeszcze gorzej.
Powody takiej sytuacji to sytuacje losowe, wybory życiowe etc., jednak – w kontekście coraz częściej pojawiających się reportaży i doniesień medialnych (np. mainstreamowych tytułów jak Newsweek, Polityka, Gazeta Wyborcza, Noizz, ale też niszowych Hello Zdrowie) – nie sposób zaprzeczać również systemowym uchybieniom, które nierzadko zmuszają doktorantów do porzucenia obranej ścieżki. Jesteśmy autorem i realizatorem jednych z pierwszych badań jakościowych nt. kondycji psychicznej młodych naukowców w Polsce, a przedstawione poniżej propozycje do realizacji w ramach projektu “DOK/talks – doktoranci rozmawiają (własnym głosem)” są pokłosiem wniosków raportu “SCIENCE ZEN – diagnoza dobrostanu i kondycji psychicznej młodych naukowców w Polsce” , rozbudowanych o strategię rozwiązywania następujących problemów, prowadzących do decyzji o przerwaniu studiów doktoranckich:
🔎 presja środowiska,
🔎 mechanizmy prowadzące do spadku poczucia własnej wartości i sensu wykonywanej pracy,
🔎 brak wsparcia uczelni,
🔎 niepewność (przyszłości).
W celu lokalnej i ogólnopolskiej integracji środowiska doktoranckiego działaniom badawczym towarzyszył także webinar “Jak osiągnąć zen w nauce?” https://www.youtube.com/watch?v=Cikh0_-Mbko
Zależy nam na stworzeniu wieloaspektowej platformy działań (m.in.: spotkania stacjonarne, ogólnodostępne materiały, debata publiczna), wymiany doświadczeń i skutecznego mapowania największych wyzwań systemowych, aby wesprzeć młodych naukowców w zrównoważonym modelu budowania kariery naukowej i zawodowej.
Jesteśmy BITECH.
Działamy jako think tank, który tworzą badacze,
humaniści oraz młodzi pracownicy naukowi.
Na co dzień staramy się łączyć:
ludzi, środowiska i dyscypliny.
© 2021 Fundacja Wspierania Nauki i Rozwoju Edukacji - Bitech